מערכת ERP

יישום ERP

תוכנת ERP: מערכת לתכנון משאבי ארגון

מערכת ERP לעסקים היא למעשה מערכת ששמה מבוסס על המושג 'תכנון משאבים ארגוניים' – שמקורו באנגלית 'Enterprise resource planning', או בראשי תיבות ERP. המושג מתאר בעצם קטגוריה שלמה של תוכנות ניהול עסקיות. בדרך כלל מדובר על חבילת יישומים משולבים, שארגון יכול להשתמש בהם בכדי לאסוף, לאחסן, לנהל ולפענח נתונים מפעילויות בעסקים רבים, לרבות: תכנון המוצר והרכישה, ייצור או שירות משלוח מוצרים, שיווק ומכירות, ניהול מלאי, הפצה ותשלום וכספים.

 

מערכת ERP לעסקים מספקת תצוגה משולבת של תהליכים עסקיים מרכזיים, לעתים קרובות בזמן אמת, באמצעות מסדי נתונים משותפים המתוחזקים על ידי מערכת ניהול מסדי נתונים. מערכת ERP עוקבת אחרי משאבים העסק, חומרי הגלם, יכולת הייצור ומצב ההתחייבויות העסקיות: הזמנות, הזמנות הרכש וכן המשכורות של עובדיו.

היישומים שמרכיבים את מערכת ERP חולקים נתונים בין מחלקות העסק השונות (ייצור, רכש, מכירות, חשבונאות, וכדומה) ומרכזת את הנתונים שכל מחלקה מספקת. מערכת ERP מאפשרת את מעבר המידע בין כל הגורמים העסקיים, ומנהלת קשרים מול בעלי עניין חיצוניים.

תוכנת ERP לעסק

העולם עובר ל-ERP

כיום מהוות מערכות ERP תעשייה המגלגלת מיליארדי דולרים, אשר מייצרת רכיבים התומכים במגוון פונקציות עסקיות. השקעות ה-IT (תחום המחשוב הארגוני) הפכו לקטגוריה הגדולה ביותר של הוצאות ההון העסקיות בארצות הברית בעשור האחרון. למרות שבתחילה פותחה מערכת ERP לצורך התמקדות בארגונים גדולים, כיום יותר ויותר חברות קטנות בוחרות לעשות שימוש בתוכנת ERP לעסקים וליהנות מכל הנוחות והיעילות שזו מביאה לדרך ניהול העסק.

 

תוכנת ERP שונה בקונספט שלה מזה של המערכות הקלאסיות, בכך שמערכת זו מאחדת כל מערכות מידע שבשימוש בארגון למערכת אחת אינטגרטיבית ובעלת ממשק אחיד.

 

מערכת ERP נחשבת לכלי ארגוני חיוני, משום שהיא משלבת מערכות ארגוניות מגוונות ומקלה על ניהול והפקה של עסקאות נקיות משגיאות. עם זאת, פיתוח מערכת ERP שונה מפיתוח מערכת מסורתית. מערכות אלו רצות על מגוון רחב של תצורות חומרת רשת מחשבים, בדרך כלל באמצעות שימוש במסדי נתונים כמחסני מידע.

מערכת ניהול ERP

מערכת ERP להוזלה והתייעלות של ניהול העסק

הטמעת תוכנת ERP היא לרוב זולה יותר מפיתוחן של מערכות ייעודיות בעבור מחלקות העסק השונות. עקב המעבר ל-ERP מתאפשר חיסכון ומתאפשרת גם התייעלות גבוהה בשל הממשק האחיד שמספק גג בעבור כלל מחלקות הארגון. באמצעות ממשק כזה כל הארגון דובר למעשה ב"שפה משותפת" שבאמצעותה מתקשרות המחלקות השונות בו.

 

מערכת ERP לעסקים מאפשרת קבלת וריכוז מידע רוחבי אודות החברה או בית העסק, באופן מרוכז המספק כלי לניתוח ומדידה של הפעילות של העסק.

 

קבוצת המחקר גרטנר הייתה הראשונה שהשתמשה במינוח ERP בשנת 1990. ברבות השנים הפכה מערכת ERP למייצגת תפישה רחבה יותר המשקפת את האבולוציה של שילוב יישומים לכדי יחידה הוליסטית יעילה יותר.

רוצים גם אתם מערכת ERP לעסק שלכם? צלצלו לאסטרטק:
054-6739894

סגור לתגובות.